ikona__

Czym jest AJ

Wspólnota dwunastokrokowa

Anonimowi Jedzenioholicy są wspólnotą osób – ze wszystkich środowisk społecznych i zawodowych – które spotykają się, by pomóc sobie rozwiązać wspólny problem: kompulsywne objadanie się. Jedynym warunkiem członkostwa w AJ jest chęć zaprzestania kompulsywnego jedzenia.

Jak powstało AJ?

W styczniu 1960 roku trzy osoby mieszkające w Kalifornii zaczęły się spotykać, by nawzajem pomagać sobie w rozwiązaniu problemów z jedzeniem. Wszyscy próbowali wcześniej, bez powodzenia, najróżniejszych innych sposobów. Program, który zastosowali – i który ma zastosowanie również dziś – jest spokrewniony z programem Anonimowych Alkoholików. Od tamtej pory AJ urosło w siłę; obecnie istnieją tysiące grup, a mityngi AJ odbywają się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach na całym świecie.

W jaki sposób członkowie AJ tracą wagę i utrzymują prawidłowy ciężar ciała?

Podstawą programu zdrowienia Anonimowych Jedzenioholików jest koncepcja abstynencji. Przyznajemy, że w przeszłości nie byliśmy w stanie kontrolować kompulsywnego objadania się i porzucamy przekonanie, że wszystko, czego potrzebujemy, by móc jeść normalnie to „odrobina silnej woli”. Pozwala nam to utrzymywać abstynencję od objadania się – tylko dziś, tylko tego jednego dnia. AJ oferuje nowo przybyłym wsparcie w radzeniu sobie zarówno z fizycznymi, jak i emocjonalnymi aspektami kompulsywnego objadania się. Akceptujemy każdy plan jedzenia, o ile jest uzasadniony z medycznego punktu widzenia.

Jak finansowane jest AJ?

AJ nie wymaga od swoich członków opłat ani składek. Jest samowystarczalne dzięki całkowicie dobrowolnym datkom. Wiele grup „puszcza koszyk”, by pokryć bieżące wydatki. AJ nie akceptuje dotacji z zewnątrz i nie ubiega się o nie.

Dlaczego AJ jest „anonimowe”?

Anonimowość sprawia, że w AJ zasady działania są zawsze ważniejsze od osobistych ambicji. Status społeczny i ekonomiczny członków nie ma tu znaczenia: wszyscy jesteśmy po prostu jedzenioholikami. Anonimowość na poziomie prasy, radia, telewizji i innych mediów pozwala nam mieć pewność, że nasza przynależność do Wspólnoty nie zostanie ujawniona.

Czy AJ jest organizacją religijną?

AJ nie stawia żadnych wymagań dotyczących religii, nie jest spokrewnione ani w jakikolwiek sposób związane z żadnym wyznaniem. Dwunastokrokowy program zdrowienia określany jest jako „duchowy”, ponieważ opiera się na wewnętrznej przemianie. Wśród członków AJ są wyznawcy różnych religii, jak również ateiści i agnostycy.

Gdzie mogę znaleźć AJ?

Listę mityngów znajdziesz tutaj.